Jubileusz i wybory prorektorów

Miniony tydzień był bogaty w wydarzenia, przede wszystkim te związane z 200-leciem Uniwersytetu.

11 maja w budynku Sejmu otwarta została wystawa przedstawiająca dwa wieki naszej uczelni, a 13 maja posłowie podjęli specjalną uchwałę, aby uczcić nasz jubileusz. Tego samego dnia od konferencji w formacie TED Talks rozpoczął się Światowy Zjazd Absolwentów UW. Niespodzianką dla zgromadzonych była obecność dwójki absolwentów Uniwersytetu mających ponad 100 lat. Miałem zaszczyt wręczyć im Medale 200-lecia UW.

W tym samym czasie na Uniwersytecie gościła delegacja rektorów z Chile z prof. Aldo Valle na czele, rektorem Universidad de Valparaiso i jednocześnie przewodniczącym Rady Rektorów Uniwersytetów Chilijskich. W Sali Senatu podpisane zostało porozumienie ułatwiające wymianę studentów i pracowników między uczelniami zrzeszonymi w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Consejo de Rectores de las Universidades Chilenas. W piątek wielu uczestników zjazdu absolwentów spędziło wieczór na BUWingu, czyli spotkaniu w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej.

W sobotę odbyły się spotkania na wydziałach, a później – wyjątkowy koncert naszych absolwentów w Parku Sowińskiego, podczas którego zagrali m.in. Kazik Staszewski z kwartetem Pro Forma, Muniek Staszczyk z T.Love, Alicja Majewska, Magda Umer i Elektryczne Gitary. Na widowni wśród absolwentów zasiadało m.in. kierownictwo fundacji American Friends of University of Warsaw, organizacji naszych absolwentów mieszkających w USA, która wspiera Uniwersytet. Wieczorem odbyła się promocja książki „Głowa. Opowieść zimowej nocy”  napisanej przez prof. Tadeusza Cegielskiego z Wydziału Historycznego specjalnie na jubileusz uczelni.

W niedzielę odbył się trzeci koncert z cyklu „Chopin był z UW”. Przed koncertem miałem przyjemność spotkać się z grupą naszych absolwentów z Wietnamu, których część przyjechała do Polski specjalnie na święto UW.

Może wśród wielu jubileuszowych spotkań nie wszyscy śledzili wydarzenia związane z kalendarzem wyborczym na Uniwersytecie, dlatego chciałbym przypomnieć, że 11 maja odbyło się spotkanie przedwyborcze, na którym kandydaci na prorektorów odpowiadali na pytania, zaś kandydaci na senatorów przedstawiali się wyborcom. W najbliższą środę, 18 maja, o 16:30 w Auditorium Maximum odbędą się głosowania nad kandydaturami prorektorów. Dowiemy się także, kto będzie reprezentował w Senacie uczelni poszczególne grupy społeczności akademickiej.

Nie zapomnijcie o tym ważnym etapie wyłaniania władz UW, przyjdźcie i zagłosujcie!