Na zaproszenie brytyjskiego dziennika „The Guardian” miałem okazję wziąć udział w dyskusji z prof. Stuartem Croftem, rektorem (vice-chancellor) Uniwersytetu w Warwick. Nasza rozmowa dotyczyła wpływu Brexitu na sytuację szkół wyższych w Wielkiej Brytanii.
Zastanawialiśmy się, jak w przyszłości może wyglądać współpraca brytyjskich uniwersytetów z europejskimi partnerami. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy Brexit utrudni kontynuowanie wypracowanych przez lata relacji oraz czy będzie zniechęcał uczelnie z kontynentu do szukania nowych partnerów na Wyspach. Wspólnie wskazaliśmy zagrożenia, jakie naszym zdaniem dla dalszego rozwoju brytyjskiej nauki niesie wyjściem z Unii.
Takie dyskusje, jak moja z rektorem Stuartem, toczą się w tej chwili w Europie przy wielu okazjach. W środowisku akademickim zdajemy sobie sprawę, że idea Brexitu nie jest popularna wśród przedstawicieli brytyjskich uczelni. Osobiście sądzę, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie przyniesie tamtejszym uniwersytetom, ani ich partnerom, żadnych korzyści. Toczące się obecnie w świecie nauki rozmowy dotyczą więc przede wszystkim tego, jak zminimalizować szkody.
Zapraszam do lektury artykułu na łamach „The Guardian”:
'The impact would be profound': two vice-chancellors discuss how Brexit will affect UK universities https://t.co/jyMd8hJdnu
— The Guardian (@guardian) September 20, 2018