W mediach

„Pakiet Wolności Akademickiej”

24 lutego 2021 rozmawiałem z redaktorem Grzegorzem Kwolkiem z RMF24 na temat ministerialnego „Pakietu Wolności Akademickiej”:

Tekst na stronie RMF24.pl

Mieszany system kształcenia

6 sierpnia 2020 w Radiu RDC opowiadałem o udoskonalaniu narzędzi do zajęć online, procesie rekrutacji i powołaniu zespołów rektorskich mających zbadać długofalowy wpływ pandemii na uniwersytet.

Tekst i nagranie na stronie RDC

O statusie uczelni badawczej i rankingach międzynarodowych

Z Ludwiką Tomalą, dziennikarką Polskiej Agencji Prasowej, rozmawiałem o znaczeniu statusu uczelni badawczej, który Uniwersytet Warszawski otrzymał w ramach konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozmowa ukazała się 17 listopada 2020. Druga rozmowa, o międzynarodowych rankingach, została zamieszczona w serwisie PAP 21 listopada 2020 r.

Wywiad dla PAP, 17 listopada 2019 r.

Wywiad dla PAP, 21 listopada 2019 r. 

 

Brexit a przyszłość europejskiego szkolnictwa wyższego

20 września 2018 roku na łamach brytyjskiego dziennika „The Guardian” ukazał się zapis mojej rozmowy z prof. Stuartem Croftem, rektorem (vice-chancellor) Uniwersytetu w Warwick. Nasza dyskusja dotyczyła wpływu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na sytuację tamtejszych szkół wyższych.

Tekst na stronie „The Guardian”

 

O reformie nauki

W rozmowie z Edwinem Bendykiem z „Polityki”, która ukazała się 10 kwietnia 2018, mówiłem o nowym organie w strukturze uczelni – radzie, finansowaniu szkół wyższych i ich uprawnieniach do prowadzenia kierunków studiów czy nadawania doktoratów i habilitacji.

Tekst na stronie „Polityki”

 

O pracach nad Statutem UW

16 kwietnia 2018 w portalu Nauka w Polsce PAP ukazał się tekst z moim udziałem dot. nowej ustawy, pracy uniwersyteckich think-tanków i współpracy UW z innymi ośrodkami akademickimi.

Tekst w serwisie „Nauka w Polsce”

 

Projekt nowej ustawy

Mój komentarz na temat projektu nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, jeszcze podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie (19 września), dla serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej (wrzesień 2017).

Tekst i nagranie w serwisie PAP

 

Ranking szanghajski

22 sierpnia 2017 Aleksandra Sobczak, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, rozmawiała ze mną o awansie Uniwersytetu w rankingu szanghajskim oraz planach naszej uczelni.

Tekst i nagranie na stronie wyborcza.pl

 

Kształcenie i badania naukowe

Z Michałem Nowakiem i Kamilem Radomskim, dziennikarzami radiowej Dwójki rozmawiałem w maju 2016 o tym, że programy nauczania na Uniwersytecie Warszawskim powinny być w większym stopniu powiązane z badaniami prowadzonymi przez uniwersyteckich naukowców. Mówiłem również o zindywidualizowanym nauczaniu oraz wymogach, jakie uczelnia powinna stawiać kandydatom.

Nagranie na stronie Polskiego Radia

 

Uniwersytet badawczy

16 maja 2016 ukazała się moja rozmowa z Eweliną Krajczyńską, dziennikarką Polskiej Agencji Prasowej. Mówiłem o największych wyzwaniach stojących przed naszą uczelnią oraz o tym, dlaczego zmierzamy w stronę uniwersytetu badawczego.

Tekst i nagranie w serwisie PAP

 

Wybory rektorskie

23 marca 2016 byłem gościem Tomasza Kwaśniewskiego prowadzącego „Popołudnie RDC”.  Rozmawialiśmy o wyborach rektora i moim programie na najbliższe cztery lata.

Nagranie na stronie RDC

 

Zmiany w szkolnictwie wyższym

Ewelina Krajczyńska z Polskiej Agencji Prasowej zapytała rektorów kilku uczelni o to, co sądzą na temat zmian w szkolnictwie wyższym proponowanych przez ministerstwo. Ja również przedstawiłem swoją opinię. Rozmawialiśmy o biurokracji w badaniach i w kształceniu, zmniejszaniu barier między dyscyplinami i o różnych ścieżkach kariery akademickiej. Artykuł ukazał się 12 stycznia 2016.

Tekst w serwisie PAP

 

Uniwersytet Warszawski wchodzi w trzecie stulecie

12 grudnia 2015 w „Gazecie Stołecznej” ukazał się wywiad, który przeprowadzili ze mną Wojciech Karpieszuk i Wojciech Tymowski. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego studia nie powinny być masowe i celach, które stoją przed uczelnią w najbliższych latach. Dziennikarze pytali mnie m.in. o pozycję Uniwersytetu Warszawskiego w rankingach, studia interdyscyplinarne, studentów zagranicznych, debaty akademickie.

Wywiad na stronie internetowej „Gazety Wyborczej”

 

O dobrej uchwale

3 listopada 2015 Rada Ministrów podjęła uchwałę, dzięki której UW otrzyma 945 mln zł z budżetu państwa. Pieniądze przeznaczone będą na stworzenie infrastruktury dla transdyscyplinarnych centrów badawczych, dokonanie zmian wspierających umiędzynarodowienie oraz budowę nowych gmachów. Kilka dni później o planach UW na najbliższe dziesięć lat mówiłem w Programie 1 Polskiego Radia oraz w Akademickim Radiu Kampus.

Rozmowa w PR1 Polskiego Radia

Rozmowa w Radiu Kampus

 

W stronę uniwersytetu badawczego

Taki tytuł ma artykuł opublikowany w październikowym (2015) wydaniu „Forum Akademickiego”. W rozmowie z Piotrem Kieracińskim przekonywałem, że powinny istnieć równoległe ścieżki kariery i systemy ocen dla osób, które chcą poświęcić się tylko nauce albo tylko działalności dydaktycznej. Rozmawialiśmy m.in. o finansowaniu uczelni z budżetu państwa, grantach na badania, stypendiach dla doktorantów, roli humanistyki, ocenie parametrycznej czy decentralizacji uczelni i jej wspólnej tożsamości.

Wywiad na stronie miesięcznika

 

Chcemy zachęcać, a nie zmuszać

17 lipca 2015 byłem gościem programu Macieja Chojnowskiego z Platformy Otwartej Nauki. Rozmowa dotyczyła dostępu do otwartych zasobów wiedzy, informacji i danych, tego czy repozytoria powinny być instytucjonalne czy dziedzinowe. Mówiłem o korzyściach, ale i granicach otwartości między badaniami podstawowymi, a ich konkretnymi zastosowaniami o znaczeniu ekonomicznym.

Rozmowa na kanale YouTube

 

Bunt humanistów

Razem z prof. Katarzyną Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” UW 12 marca wzięliśmy udział w programie „Hala Odlotów” emitowanym na antenie TVP Kultura. Dyskutowaliśmy o tym, do czego może się przydać wykształcenie humanistyczne i czy humanistyka jest nauką przyszłości. Jednym z tematów rozmowy była też rola uniwersytetów.

Audycja na stronie programu